top of page
אסתרית בלצן
אסתרית בלצן, astrtih baltsan

תקציר

ד"ר אַסְתְרִית בַּלצָן (Astrith Baltsan) היא פסנתרנית ישראלית בתחום המוזיקה הקלאסית, יוצרת ז'אנר הפסנתר המדבר, וחוקרת מוזיקה. ידועה בשל ביצועיה ליצירות בטהובן, סדרות הקונצרטים המוסברות לקהל הרחב, תכניות הרדיו והטלוויזיה, והמחקר על ההמנון הלאומי של ישראל, "התקווה". כלת פרסי ביצוע, חינוך, תרבות ואמנויות הבמה בארץ ובעולם. בוגרת תואר ראשון ושני בפסנתר ובמוסיקולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ותואר דוקטור למוסיקה בבית הספר למוסיקה מנהטן בניו יורק. מרצה בכירה באוניברסיטת תל אביב, מייסדת ומנהלת מכללת הקתדרה למוסיקה בתל אביב. מופיעה כסולנית עם כל התזמורות בארץ, ומנהלת אמנותית של סדרות מוסברות בתזמורת הפילהרמונית הישראלית, בתזמורת הסימפונית ירושלים, בתזמורת הקאמרית הישראלית , בתזמורת הגריניץ' וילג' בניו יורק  ובתזמורת הסימפונית ראשון לציון. 

ביוגרפיה

אסתרית בלצן - פסנתרנית ומוסיקאית ילידת ת"א, בעלת תואר דוקטור למוסיקה בביה"ס הגבוה מנהטן וכלת פרסים בתחרויות פסנתר בישראל, ארה"ב, קנדה וצרפת. עם חזרתה ארצה, ב-1985, הצטרפה אל סגל מורי האקדמיה למוסיקה בתל-אביב, בביה"ס לחינוך באוניברסיטת ת"א ובמכון מופת של משרד החינוך. הייתה ממקימי ביה"ס רימון לג'אז (1985) ומגמת המוסיקה של ביה"ס לאמנויות בתל-אביב (פרס משרד החינוך 1990 ) ואנסמבל מוסיקה-נובה למוסיקה חדשה (פרס הביצוע למוסיקה ישראלית , 1993).

החל מ- 1990 גרמה למהפך בנוף הקונצרטים הקלאסיים בארץ ביוצרה ז'אנר ייחודי המשלב קלאסיקה ומולטי-מדיה. הז'אנר הוגדר ע"י נעמי שמר כ"הפסנתר המדבר, ההרצאה המזמרת" והפך להצלחה רבתי ולמודל לחיקוי. ב –1996 יסדה יחד עם בעלה , המלחין פרופ' משה זורמן, את קתדרה למוסיקה - חברת הפקות ומכללה מוסיקלית למורים, לעוברי הוראה ולציבור הרחב המוכרת על ידי משרד החינוך והתרבות. המכללה כונתה בפי ראש עיריית ת"א מר רון חולדאי "סיפור הצלחה אשר אין לו אח ורע בחיי התרבות בארץ".

 

ב- 2000 החלה בלצן בפרוייקטים מיוחדים בניצוחו של זובין מהטה, וערכה את סדרת הטלוויזיה "המסע המופלא אל הקלאסיקה" עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית.  ב-2001 קבלה את פרס אמנויות הבמה של עיריית תל-אביב. ב-2002 החלה בסדרה ייחודית בפסטיבל צ'אטקווה היוקרתי בניו-יורק. ב-2003 יצאו ספרים ודיסקים בנגינתה מיצירות מוצרט, היידן ובטהובן. החל מ-2005 משודרים הקונצרטים שלה בקביעות בקול המוסיקה, החלו פינות קבועות ברדיו ברשת ב'
וב- 103FM , ופרויקטים מיוחדים לקידום מוסיקאים צעירים בעיירות פיתוח, ולהכרת מוסיקה בצה"ל.

ב-2006 זכתה בפרס "חביבת הקהל" של העיתון "ידיעות אחרונות", ב-2007 בפרס לנדאו של מפעל הפיס למצטייני אמנויות הבמה, ב-2008 בפרס שר התרבות למבצעי מוסיקה בישראל. בלצן מנהלת את הסדרה הקאמרית הגדולה בישראל, מופיעה כסולנית עם כל התזמורות בארץ, ומוזמנת בקביעות לקונצרטים ולרסיטלים ברחבי אירופה, ארה"ב,  דרום אפריקה, מרכז ודרום אמריקה. 

ספרה "התקווה- עבר, הווה, עתיד" יצא לאור במאי 2009 והפך לתכנית חובה במערכת החינוך ובקצונה בצה"ל ולתכנית יחיד מצליחה המוצגת 11 שנים ברציפות ב-5 יבשות, ב-4 שפות, למעלה מ - 400 הופעות בבית התפוצות בת"א, ובשגרירויות ישראל בעולם. בלצן עורכת סדרות מוסברות בתזמורת הפילהרמונית הישראלית, ובתזמורת הסימפונית ירושלים.  הקונצרטים משודרים בקביעות בשבתות בקול המוסיקה, ובערוץ היוטיוב החוגג מליוני צפיות ברחבי תבל. 

 

ביקורות

אורה בינור, מעריב

"פנינה מוזיקלית" 

אורה בינור, מעריב

חנוך רון, ידיעות אחרונות

"מותג איכות בחיי התרבות" 

ידיעות אחרונות, חנוך רון

זובין מהטה

"פשוט נפלא!"

זובין מהטה

נעם בן זאב, הארץ

"מפגש מאלף, ספונטני ורגיש. תוכנית מרתקת, פסנתרנות מצויינת ודברי הסבר שובי לב."

נעם בן זאב, הארץ
עומר שומרוני, גלובס
ווסטי

נעמי שמר

"לא יאומן! אסתרית בלצן המציאה ז'אנר - הפסנתר המדבר, ההרצאה המזמרת. הצלחתה הסנסציונית מצמיחה חקיינים המתרבים מדי יום, אולם איש אינו מתקרב לעוצמת הביטוי שלה בנגינה ובאמירה. מדהים!" 

נעמי שמר
בני ציפר, הארץ

רפי לביא

"שמעתי את השיחות של בלצן וזורמן על מוסיקה ורותקתי. ההסברים קלחו בשפה פשוט, ברורה ועניינית, לא קלישאות ומליצות, לא פלצנות מקצועית, לא התחנחנות ולא ולא ולא. ההרצאות שיחות לוו בהדגמות מוקלטות ובנגינה של בלצן בפסנתר. יופי של נגינה. בקצור קלישאה שאני לא יכול בלעדיה: טוב לכל אדם מגיל שמונה עד שמונים".

רפי לביא
רות בן צבי, הצופה

ירמי פינקוס, העיר, תל-אביב

"באולם המלא עד אפס מקום במעריצים, מצליחה בלצן להוריד את הקונצרט ממקומו האולימפי הנפוח ולהחזיר אותו לסלון האינטימי של המאה ה - 19. אפשר להתווכח עם הגישה הזו, אבל קשה לעמוד מול האפקטיביות שלה אחרי ששומעים את בלצן - אי אפשר לשכוח את היצירות שהציגה."

ירמי פינקוס, העיר

דניאל סנדלר, כל-בו, חיפה

"מבחינתי היתה זו הפתעה רבתי, שאחרי האנרגיה הרבה שהשקיעה בלצן בהנחייה מלהיבה, בהירה ומדוייקת, היא התיישבה ליד הפסנתר וביצעה בנגינה משובחת את הקונצ'רטו השלישי של בטהובן, כאילו היה זה אך טבעי ומובן מאליו. אינני יכול אלא להסיר בפניה את הכובע." 

כלבו חיפה, ינואר 2004

"בלצן הצליחה במקום שרבים וטובים כשלו בו: הנסיון לקרב את המוסיקה קלאסית להמונים. מבקריה יטענו בתוקף שהיא שטחית וחובבנית. אוהדיה, המתרבים משנה לשנה, ממשיכים לפקוד את הרצאותיה ושומעים בשקיקה כל מילה שמוציאה הפסנתרנית החייכנית מפיה. ללכת!" 

דניאל סנדלר, כל בו

חגי חיטרון, הארץ

"בלצן היא אלופת הקונצרטים המוסברים. איש איננו מתקרב להשגיה!

גם מי שבא לקונצרטים של הד"ר בלצן כאשר מנוי וגמור עמו למצוא בהם חסרונות, חזקה עליו שלבו והתנגדותו יימסו לאחר דקות ספורות והספקנות תהפוך להתפעלות. כך היה גם הפעם. התוכניות ערוכות ומוכנות בקפדנות רבה, ולמעשה משמשות מופע שאפשר לשדרו ברדיו או בטלוויזיה - כמו שהוא. הקהל יכול להיות סמוך ובטוח שיקבל תמורה נדיבה לכספו. אסתרית בלצן מככבת בראש תחום הקונצרטים המוסברים זה שנים. אלפים באים להרצאותיה, רייטינג שאפילו תזמורות יכולות להתקנא בו. מפעל משגשג. אתמול כיכבה בלצן שוב - בדיבור בעל פה ובשטף, באינטונציה מלהיבה ובנימה אישית, בנגינה ברוב רגש וטעם."

חגי חיטרון, הארץ

אסתרית בלצן

"מוסיקאית מעולה ופסנתרנית נפלאה, יצרה ז'אנר יחודי – "הפסנתר המדבר, ההרצאה המזמרת" , וגרמה   למהפך בחיי התרבות בארץ!! רבים חייבים לה את אהבת המוסיקה הקלאסית האמנותית". (נעמי שמר) 

עומר שומרוני, גלובס

"בלצן הפכה לגורו של הקונצרטים המוסברים.- חוויה מושקעת ,אנושית, ואישית...מולטימדיה חייה ואמיתית של במה, טקסט ומוסיקה." 

ווסטי

"קלאסיקה במימד אישי שוזרת מוסיקה, אמנות, מילה... איזו חגיגה!"

בני ציפר, ביקורת תוכניות הטלוויזיה של בלצן, הארץ

"בלצן וקהלה הם חברים בכנסייה הקטנה והנרדפת של המאמינים באפשרות של הנשגב להיות חלק טבעי מחיינו ובאפשרות לגדל ילדים שיאמינו באמנות שהיא תמימות, שהיא לא צינית, שהיא עשיית יפה לשמו. בני דור הביניים התפללו בלבם שגם ילדיהם, לכשיגדלו ויהיה לאנשים, יזכו לקחת את ילדיהם אחריהם לכזה קונצרט, והציניות תובס עוד דור אחד." 

רות בן צבי, הצופה

"מפעל ענק יחיד במינו ובאיכותו בשממה התרבותית שלנו. במבט בגובה העיניים, תוך הפגנת ידע רב ובגישה קומוניקטיבית, ד"ר אסתרית בלצן המציאה והקימה את המפעל "הקתדרה למוסיקה" , נווה מדבר של תרבות, שבו מתמזגים המסורות העיקריות ביותר של שורשינו כבני ציבילזציה עם העולם הקסום של הצלילים. מומלץ!"

bottom of page